HomePortalliFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Sikur t'isha djalė - Haki Stermilli

Go down 
AuthorMessage
MariWana
Administrator
Administrator
avatar

Numri i Mesazheve : 134
Mosha : 26
Lokacioni : Macedonia / Skopje
Data e Regjistrimit : 2007-07-20

PostSubject: Sikur t'isha djalė - Haki Stermilli   Tue Apr 06 2010, 15:13

Sikur t'isha djalė


Sipas romanit Dijes i kishte vdekur e ėma qysh kur ajo kishte qenė 4 vjeqare. Nėna e saj vdiē e re ende pa i mbushur 23 vjet. Pas vdekjes sė ėmės, babai i babai i Dijes u martua me njė grua tjetėr, me gjithė qė Dija nuk deshi qe babai i saj te martohet me njė gra tjeter. Njerka filloj ta argetonte Dijen me dhelperin e saj, por Dija nuk nuk donte qe ta argetonte ajo dhe iki me vrap tek dhoma e saj per te fjetur. Kur u zgjua Dija ne mengjez Diaj pa se ne dhomen e bukės gjindeshin babai i saj, njerak dhe Hallė Hatixhja. kur hyne brenda dhomes Dija Halle Hatixheja i tha Dijes se prej sotit kete grua eke nene. Nė ate moment Dija bėrtiti "Joooo" ah\jo s'ėshtė nėna ime- dhe ra duke qajtur nė prehėr tė baba tė vetė. Mbas martesės sė dytė (me njarkė) babai i Dijes ndrroi qendrimin e vet kundrejte saj. Dhe as qė kujdesej tė merrte vesh se si sillej njerka me Dijen. Shpifjet qė i bėnte njerka atij i dukeshin qortime te mira. Gjendja e saj u vėshtirsua edhe mė shum kur leu vėllau Rizai, sepse babai i saj nuk u kujdeste mė pėr Dijen po me shume per djalin. Kur i mbushi Dija 7 vjet babai i saj vendosi qė ta dergonte ne shkollė. Nje ditė prej ditesh kusheriri i Dijes e Hamiti e mori Dijen dhe shkuan bashke ne shkollė. Jeta shkollore Dijes i pėlqeu shumė, sepse mėsueset kujdeseshin si nėna dhe aty Dija gjeti shumė shoqe. Zonjusha Maria Freni njėra ndėr mėsueset e argėtonte dhe e kėshillonte Dijen se si tesillej me prinder. Dija kur u zgjonte nė mėngjez pėr me shkue nė shkollė, sipas porosisė qė e kishte mėsuar mėsuesja, ia puthte doren babait dhe njerkės. Nganjėherė kur u pėrgatite Dija pėr me shkue ne shkollė, njerka i thoshte hajde ma shporru se se tu shku nuse. disaherė nuk e linte tė shkoj edhe nė shkollė, e mbante nė shtepi per ta perkundur Rizain e mevone Feriden e te tjerėt. Njė ditė kur shkoi nė shkollė nuk e la ti mbathte kėpucėt dhe ia dha qė ti mbathte nallet (sandallet,papuqet, papuqe te maruara nga druri). Ate ditė binte nga pak borė dhe kur e pa Hamiti nuk e la qe te shkoj ne shkollė dhe e mori ne shtepi te vetė. Njerka i flisete babatit te Dijes qe ta ndalte Dijen prej shkolle por ai nuk ia pat vu veshin njerkes. Irena shoqja e Dijes, bija e Xha Simonit e kishte mbaruar shkollė fillore dhe donte me e ndjek njė shkollė me te naltė. Edhe Dija dėshironte qė te vazhdonte njė shkollė me te lartė, por nuk e la babai i saj sepse ashtu e kishte mesuar njerka. Njerka i thoshte babait te saj qė ta mbulonte Dijen me ēerqaf se tash eshte ba e madhe dhen duhet qe te mbulohet. Babai i Dijes e kundershtoi po ajo e bindi. mbas disa ditesh e ndaluan prej shkolle dhe ia vishen njė ēerqaf te zi. Dijes mbasi e kishin ndalue prej shkolle, njerka e shtinte qe t'ia bėnte tė gjitha punet. Dija pasi i bente te gjitha punet ajo shkonte te shoqja Irena, sepse ajo i ipte libra pėr tė lexuar. Njė ditė ishte bėrė oxhaku i shtepis pa fshi dhe njerka i tha Dijes qė ta fshi por ajo kundershtoi dhe dhe iku te Xha Simoni babai i Irenes, sepse ajo nuk munte me e fshi, sepse u frikėsojke se mos po rrėzohet. Kur erdhi babai i Dijes prej pune e thirri dijen disaherė, por ajo nuk iu pergjigjė. Mė vonė Dija shkoi nė shtėpi, babai i saj i bertiti se pse si kishte ndihmuar njerkes. dhe Dija ai tregoi te gjitha, qė ajo i kishte berė krejt punet, por kur njerka i tha qė ta fshi oxhakun ajo nuk ngoi sepse ajo nuk munte. Atėherė babai i Dijes shkoi dhe e firri nje shėrbėtor pėr ta fshir oxhakun dhe i tha Dijes qė nuk do tė punojsh mė ti, njerka u nxi prej inati. Tani Dija ėshtė e lirė dhe shkon shpesh te Irena pėr te luajtur dhe lexuar bashke mė tė libra. Njė ditė nė mėngjez Dija duke i krhur flokėt para pasqyres e pa vehten ku e kishte vrare ballin dhe iu kujtua rasti: tu ec nė nė dhomė i kishte zėnė kėmba nė qelim (tepi i vjeter) dhe u rrėzua, ku e kishte vrarė ballin dhe njerka i tha plaq ae mė trembe dhe ia mėshoi ne grusht. dija u perplas per toke duke qajt, njerka i thoshte bollė ma dhe e mori njė spec dejeks dhe ia futi nė gojė. Dijes edhe pse i dhimbte varra ajo nuk guxonte me qajt. por tash Dija ėshtė bėrė e madhe 17-18 vjeqare dhe nuk frigohet ma prej njerkės. Njė ditė Dija shkoi pėr ta marrė njė liber te Irena pėr me e lexue se ishte mėrzitur shumė dhe aty e pa Shpendin. Nė atė ēast Dija e tronditur nga bukuria e Shpendit (njė djalė i ri me prejardhje nga Kosova qė kishte vetėm nėnėn Hijen dhe motren Fijen) e mori librin dhe iku menjėherė. Njė ditė Irena shkoi pėr me nejt te Dija dhe i tha Dijes se me ka pyetrur Shpeendi pėr ty. Dija u bė se nuk i interesonte fare. Njė ditė Dija shkoi te Hallė Htixheja dhe atje nejti tri ditė. Ajo e kishte parė Xhevrijen dhe i kishte thanė ajo se e dua njė djalė te quajtur Shpend. Dijes kur i tha Xhevrija ato fjalė ajo u merakos dhe mendoi se Shpendi vetėm do me luajt me mua. Prap Dija shkoi te Irena me e marrė nje libėr tjeter se shum i pelqente librat dhe atje prap kishte qenė Shpendi nė skaje te dhomės qė dija nuk e kishte parė fare. Dhe Dija shkoi drejtė bibliotekes ku kishte qenė Irena, dhe i tha Irenes mė jep nje liber tjetėr se jam mėrzitur. Pasi mbaroi fjalet Dija shpendi kėrceu me fjale: Jepja njė liber me poezi. Dija u tremb dhe mori librin qe i dha Irena dhe dashti me ik. Irena i tha qė tė rri , ajo nuk deshi dhe Shpendi i doli pėrpara dhe i tha: rri, pse ik, prej meje? ē'tė kam bėrė unė qė nuk rrin. Ndrhyri Irena dhe tha rri Dije rri se Shpendi tė donė ty. Rrini ju ne dhomėn time se unė po shkoj me shikue se mos po vjenė ndokush. Ato bisedojne per shumė gjera dhe lindė dashuria mes tyre. Nga dhuna qe iu ėshtė bėrė Dijes nga njerka Dija semuret edhe nga tuberkulozi. Ajo i tha babait qė ta sjellte njė mjek por ai nuk e sjellė. Mėmė Gjystina, nėna e Irenes kishte folė me nėnė e Shpendit per dashurin e tyre dhe vendosen qė ta lypin te babai i Dijes. por ai nuk ngoi, shkoi edhe Xha Simoni me e bind por ai perseri nuk e dha. Dijen e kishte lyp njė tregtar dhe babai i saj ngoi qė ta jepte te ai tregtari pa e pytur Dijen fare se a i pelqen asaj a jo. Dijen dojn me e martu sa ma shpejtė me atė tregtarin e pasurė afėr 40 vejt. por ajo sėmuret nga tuberkulozi dhe e shtyjnė dasmėn. Babai i saj e thirrė njė doktor. vjenė ai doktori me e pa dijen, e shikoi se ē'kishte dhe shkoi por nuk i tregoi asgjė Dijes. Mė vonė erdhėn edhe dy te tjerė e shiquan se ē'kishte dhe fliteshin nė me veti frengjisht qė ajo ishte e sėmur nga tuberkulozi njė sėmundje e pashėrueshme. Dija foli ne gjuhėn frenge me dy doktorė dhe tha: "Unė e kuptoj se sėmundja ime ėshtė e pashėrueshme, por ju mos u lodhni shumė me i zgjedhė barnat qė do tė mi jepni as edhe mos u shqetėsoninga vdekja e ime, se unė do tė jem mė shumė e kėnaqur nga vdekja se sa nga rrojtja". U habiten mjekėt dhe e pyeten Dijen se a e kupton ti frengjishten? Ajo u pergjigjė pak sa per tu marrė vesh. U munduan pėr me e permirsuar gabimin dhe than se ne vetėm dishuam se nuk jeni te semuar nga ajo semundej. E pershėndeten mjekėt tu e porosit qė tė mos dėshpėrohet dhe shkuan. Shpendi i kishte que njė leter Dijes qė tė arratisen nė Itali dhe u nisėn qė te arratisen, kur arrin nė Durrės hujnė nė hotel dhe presin barkėn qė do tė vij me i marrė. ato shohin njė barkė dhe njė njeri qė po vie drejtė tyre. Nė atė moment thėrret dikush! Ndaluni dhe ai njeriu qė ishte duke ardhur me barke ktheu prap dhe e zuren Shpendin dhe Dijen policia. Dijen e sollėn nė shtepi, ndersa Shpendin e futen ne burg. Dija i tha Shpendit se nė momentin kur tė shkeli nė pragun e atij tregtari do ta mbys vehten. Por Shpendi i tha Jo mos e mbytė vehten se nėse e mbytė ti vehten ateherė edhe unė do ta mbys vehten dhe nėna ime do tė mbetet vetėm me motrėn. dija me qė ia kishte dhėnė fjalėn Shpendit nuk e mbyeti veten po vdiq nga tuberkulozi. Dija para se tė vdiste i kishte dhanė Hamitit ditarin e vetė dhe nj shamijė tė bardhė dhe i kishte thanė se mbasi ta lexojsh jepja Shpendit. Dhe i kishte porosit qė ta mbrojnė femrėn shqiptare.

VEPRA E HAKI STĖRMILLIT "SIKUR T'ISHA DJALĖ" ĖSHTĖ SHKRUAR NĖ FORMĖ TĖ NJĖ DITARI QĖ MBANĖ PROTAGONISTAJ E ROMANIT DIJA. KĖTU PARAQITET VUAJTJA E FEMRĖS SHQIPTARE SE SA KEQ PĖRDORET AJO DHE SI ĖSHTĖ ULĖ NĖ SHKALLĖ E ROBMESHĖS E TĖ KAFSHĖS.
Back to top Go down
View user profile http://www.merwan-92.tr.gg
 
Sikur t'isha djalė - Haki Stermilli
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Shkencė :: Gjuhė :: Gjuhė Shqipe :: Libra dhe Subjekte-
Jump to: