HomePortalliFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Dielli dhe Sistemi Diellor

Go down 
AuthorMessage
MariWana
Administrator
Administrator
avatar

Numri i Mesazheve : 134
Mosha : 26
Lokacioni : Macedonia / Skopje
Data e Regjistrimit : 2007-07-20

PostSubject: Dielli dhe Sistemi Diellor   Mon Apr 05 2010, 11:05

Dielli dhe Sistemi Diellor

Dielli ėshtė ylli mė i afėrt i Tokės. Dielli ėshtė masė e madhe e zjarrtė me gaze tė ndryshme me formė sferike i cili rrezaton sasi tė madhe tė dritės dhe nxehtėsisė.
Nė qendėr tė Diellit temperaturat arrin deri 20 milionė C, kurse nė sipėrfaqe deri 6000 C. Prėj kėsaj nxehtėsie tė madhe tė Diellit nė sipėrfaqen e Tokės arrinė vetėm 2 miliardė energji diellore.
Atmosfera ėshtė mbrojtėse e Tokės nga nxehtėsitė e mėdha tė Diellit.
Largėsia e Diellit ndaj Tokės ėshtė 149.500.000 km ose 150.000.000 km.
Vėllimi i Diellit ėshtė 1.300.000 herė mė i madh se vėllimi i Tokės.
Masa e Diellit ėshtė 330.000 herė mė e madhe se masa e Tokės.
Gjysėm Radiusi i Diellit ėshtė 109 herė mė i madh se Gjysėm Radiusi i Tokės.
Dielli ka njė forcė tė madhe e cila bėn qė planetet, satelitėt, meteorėt si dhe trupat tjerė tė rrotullohen rreth tij dhe e pėrbėjnė Sistemin Diellorė.
Sistemin Diellorė e pėrbėjnė Dielli si yll kryesor, 9 planete, afėr 2000 planetoide, 61 satelitė, shumė kometa dhe miliardė meteorė.
Dielli kryesisht ėshtė i pėrbėrė prej hidrogjenit dhe heliumit. Pėrveē kėtyre dy elementeve Dielli pėrbėhet edhe prej 60 elementeve tjera.
Dielli pėrbėhet prej katėr sferave kryesore:Bėrthama, Fotosfera, Hromosfera dhe Korona.
Nė hromosferė gjenden Protuberancat tė cilat janė vullkane Diellore qė bėjnė eksplozime tė mėdha nė sipėrfaqen e Diellit [/size]Bėrthama e Diellit pėrfshin pjesen e brendshme qėndrore tė diellit. Nė tė ekzistojnė temperatura deri nė 20 milion C dhe shtypje tė larta prej 400 mililiardė atmosfera.
Fotosfera ose sfera e ndritshme pėrfshin sferėn e ndritshme tė Diellit. Nė fotosferė dallohen disa njolla tė errėta.
Hromosfera ose atmosfera Diellore vėrehet gjatė errėsimit tė plotė tė Diellit. Prej hromosferės nė formė tė ujėrave dalin sasi tė mėdha tė shpėrthimeve tė gazeve tė zjarrta me temperaturė prej 10.000 C.
Korona ėshtė pjesa e jashtme e atmosferės ku rrezaton sasi tė dritės.
Back to top Go down
View user profile http://www.merwan-92.tr.gg
 
Dielli dhe Sistemi Diellor
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Shkencė :: Histori-Gjeografi :: Gjeografi-
Jump to: