HomePortalliFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 
 

 Hėna dhe Fazat e Hėnės

Go down 
AuthorMessage
MariWana
Administrator
Administrator
avatar

Numri i Mesazheve : 134
Mosha : 26
Lokacioni : Macedonia / Skopje
Data e Regjistrimit : 2007-07-20

PostSubject: Hėna dhe Fazat e Hėnės   Mon Apr 05 2010, 10:58

Hėna
Hėna paraqet trup tė errėt tė ftohtė, me formė tė topit, pa ujė dhe pa atmosferė. Pėr shkak tė mungeses sė atmosferės nė Hėnė nuk ka ajėr dhe nė sipėrfaqen e Hėnės te,peraturat shume shpejt riten dhe zvogėlohen.
Diten temperaturat arrin +120 gradė C, kurse naten -160 gradė C.
Hėna ėshtė sateliti i cili rrotullohet rreth Tokės dhe mendohet se nė Hėnė ka shkelur kėmba e njeriut. Hėna prej Tokės gjindet larg 384.000 km, kurse pėrkah sipėrfaqja ėshtė e vogėl pėr 14 herė. Hėna ka 31 herė masė mė tė vogėl dhe 6 herė fuqi mė tė vogėl tėrheqėse-gravitacion se Toka.
P.sh. Nė qoftė se njė njeri nė Tokė peshon 60 kg, nė Hėnė ai do tė peshojė 6 herė mė pak dmth. 10 kilogram.
Hėna bėn 3 lėvizje kryesore:
1. Rreth boshtit tė vet tė paramenduar.
2. Rreth Tokės.
3. Dhe sebashku me Tokėn rreth Diellit.
Njė rrotullim rreth boshtit tė vet tė paramenduar e bėn pėr 28 ditė. Pėr tė njėjtėn kohė ajo njėkohėsisht ajo rrotullohet rreth Tokės.

Fazat e Hėnės

Fazat e hėnės paraqesin formėn, fazėn dhe pozitėn e hėnės e cila ndryshon brenda 29 ditėve, 12 orėve e 44 minutave. Fazat e Hėnės formohen si shkak i lėvizjes sė Hėnės rreth Tokės. Ekzistojnė 4 faza kryesore: Hėna e Re, Katėrshja e parė, Hėna e plotė dhe Katėrshja e fundit.
Njė ose dy ditė pas perėndimit tė Diellit nė qiell vėrehet njė hark i ndritshėm nė formė tė drapėrit. Kjo pozitė quhet Hėna e re. Draperi i Hėnės sė re vazhdimisht ritet dhe pas 7 ditėve, 9 orėve e 11 minutave nė qiell paraqitet gjysmė rethi i ndritshėm. Kjo pozitė e Hėnės quhet Katėrshja e parė. Kur Toka gjendet midis Hėnės dhe Diellit atėherė Hėna shihet e plotė ku formohet faza Hėna e plotė. Kjo fazė del natėn nė mbrėmje, ndriēon tėrė natėn dhe perėndon nė mėngjes.
Pas Hėnės sė plotė fillon tė zvogėlohet dhe pas 7 ditėve, 9 orėve e 11 minutave paraqitet forma e gjysėmrethit qė quhet Katėrshja e fundit.


Back to top Go down
View user profile http://www.merwan-92.tr.gg
 
Hėna dhe Fazat e Hėnės
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Shkencė :: Histori-Gjeografi :: Gjeografi-
Jump to: